Eurofondy - Nemocnice

 

Možnosti financovania rozvojových projektov Nemocnice z fondov EÚ na roky 2007 - 2013

Operačný program Zdravotníctvo

Hlavným cieľom programu ostáva „zlepšenie podmienok ovplyvňujúcich zdravotný stav obyvateľstva v produktívnom, ako aj v neproduktívnom veku, prostredníctvom zvyšovania kvality, efektívnosti a dostupnosti zdravotnej starostlivosti a podpory zdravia“.

Prioritná os 1 - Modernizácia zdravotníckeho systému nemocníc

Vďaka nej sa má zabezpečiť výstavba, rekonštrukcia a modernizácia zdravotníckej infraštruktúry všeobecných a špecializovaných nemocníc s prednostným zameraním na liečbu ochorení „skupiny 5“, teda ochorení obehovej sústavy, nádory, vonkajšie príčiny ochorení a úmrtí, choroby dýchacej sústavy, choroby tráviacej sústavy.

Ide tu hlavne o podporu investičných projektov ("komplexných reštrukturalizačných programov nemocničných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti"). Projekty môžu byť zamerané na likvidáciu starých a výstavbu nových kapacít, rekonštrukciu a modernizáciu zdravotníckej infraštruktúry prevádzkových súborov a stavebných objektov nemocníc, s komplexným vývojovo kvalitatívne najnovším sofistikovaným, technicko-prevádzkovým, zdravotníckym diagnostickým, operačným, technologickým, informačným a iným prístrojovým vybavením.

Program hovorí o podpore ucelených projektov, pri ktorých nemocnice musí mať "reštrukturalizačný plán" v súlade s cieľom týchto opatrení. Podmienkou pre získanie projektu bude "preukázanie ekonomickej udržateľnosti žiadateľa prostredníctvom predloženia strednodobého ekonomického plánu vypracovaného na nasledujúcich 5 rokov".

Rámcové aktivity:

  • výstavba nových kapacít, likvidácia starých kapacít,
  • rekonštrukcia, modernizácia budov - prevádzkových súborov a stavebných objektov,
  • dodávka zdravotníckej techniky – high technology: diagnostická, operačná,atď.,
  • dodávka IT a iného prístrojového vybavenia.

Pre výstavbu nových kapacít, rekonštrukciu a modernizáciu objektov platia podmienky, ako nízka energetická náročnosť objektov, riešenie bezbariérového prístupu pre imobilných občanov a ďalšie s normy SR a štandardy EÚ.

Oprávnení prijímatelia sú teda vlastníci všeobecných a špecializovaných nemocníc z verejného a súkromného sektora.

Prioritná os 2 - Podpora zdravia a predchádzanie zdravotným rizikám

Cieľom tejto osi je zabezpečiť rekonštrukciu a modernizáciu zdravotníckej infraštruktúry ambulantnej zdravotnej starostlivosti a zabezpečenie adekvátneho prístrojového vybavenia súvisiaceho tiež so "skupinou ochorení č. 5.".

Zameranie je definované podobne, ako pri prvej osi: zlepšenie kvality, efektívnosti, dostupnosti a bezpečnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti spolu s podporou a prevenciou zdravia prostredníctvom investičných projektov, ale u ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Teda peniaze budú smerovať na rekonštrukciu a modernizáciu budov - polikliník a ich vybavením kvalitatívymi sofistikovanými, technicko-prevádzkovými i diagnostickými a informačnými prístrojmi.

Logicky teda by malo ísť o zmeny procesov a infraštruktúry u ambulantných poskytovateľov s cieľom zvýšenia prevencie, tiež o zavádzanie nových metodík a technológií – „hightech“ a dostať by sa malo aj na špecializované programy tele-diagnostiky. Rovnako je tu nevyhnutný plán rozvoja žiadateľa.

Rámcové aktivity sa delia na dopytové a národné projekty.

Dopytové sú obdobné ako pri osi 1:

  • rekonštrukcia, modernizácia budov - prevádzkové súbory a stavebné objekty,
  • dodávka zdravotníckej techniky – high technology:diagnostická, detekčná, demonštračná atď.,
  • dodávka IT a iného prístrojového vybavenia.
Národné projekty

  • Nákup mobilných mamografických jednotiek“ bude, ako je uvedené v programe, „realizovaný Východoslovenským onkologickým ústavom a.s. (VOÚ)”. VOÚ bude plniť úlohu špecializovaného vyhodnocovacieho pracoviska s digitálnym mamografom, mobilné skríningové jednotky budú umiestnené podľa potreby v mimobratislavských krajoch.
  • Dobudovanie infraštruktúry Národnej transfúznej služby SR“ sú nové podmienky pre riadenie transfúznych služieb. Ide tu o vybudovanie jednotného komunikačného systém a jednotného značenia krvných produktov. To umožní sledovať krvné prípravky prostredníctvom elektronickej evidencie i Národného registra darcov krvi, databázy vyradených a vzácnych darcov krvi, dostupnosť informácií o stave zásob a potrebe krvných produktov. Centrálny systém umožní využiť prístrojové, materiálne a personálne vybavenie a efektívne zavádzanie nových vyšetrovacích metodík (NAT) a "zabezpečí efektívne zásobovanie a dostupnosť pre reálne potreby regiónov, bezpečnosť transfúznych liekov a napomôže predchádzať komplikáciám hemoterapie."

Oprávnení prijímatelia v osi 2: vlastníci budov polikliník a zdravotných stredísk z verejného a súkromného sektora.

Ďalšie operačné programy, ktoré budú môcť zdravotnícke zariadenia využiť:

Operačný program Vzdelávanie:

Zdravotnícke zariadenia budú môcť využiť tento program na vzdelávanie svojich zamestnancov.
Príklady:

  • podpora vzdelávania priamo v zdravotníckej praxi, obnova a rozvoj špecifických kompetencií potrebných pre autonómny výkon odborných, špecializovaných a certifikovaných pracovných činností, rozvoj komunikačných zručností, tímovej spolupráce (materiálno-technické vybavenie pracovísk zdravotníckej praxe, tvorba individuálnych výmenných programov pre krátkodobé a strednodobé stáže zdravotníckych pracovníkov, ktorí už získali odbornú kvalifikáciu alebo špecializačnú kvalifikáciu a je potrebné, aby si prehĺbili, obnovili alebo rozšírili získanú kvalifikáciu, výmena školiteľov, lektorov a odborníkov priamo pre konkrétne zdravotnícke odborné činnosti zo zahraničia);
  • špecializačné štúdium na doplnenie stavov kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov, odborné rozvojové a stabilizačné aktivity, vytváranie personálnych rezerv a strategických plánov rozvoja ľudských zdrojov zdravotníctva v samosprávnych krajoch;
  • podpora vzdelávania zameraného na prípravu zdravotníckych manažérov rôznych úrovní (manažér vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, manažér kvality zdravotnej starostlivosti a pod.);
  • podpora vzdelávacích aktivít orientovaných na bezpečnosť pacienta a kvalitu v procese poskytovania zdravotnej starostlivosti, napr.: tvorba a aktualizácia štandardných diagnostických a štandardných terapeutických postupov do zdravotníckej praxe, tvorba komunikačných štandardov a pod.;
  • tvorba a aktualizácia „kurikúl“ v ďalšom vzdelávaní zdravotníckych pracovníkov – t.j. vzorových špecializačných, vzorových certifikačných študijných programov, príp. vzorových programov sústavného vzdelávania zdravotníckych pracovníkov (vrátane zavedenia kreditového systému do týchto kurikúl);
copyright 2008 - 2009 Global Procurement s.r.o